Odwiedziny w Meksyku i Kostaryce
Maj 2025 r.
Jedenaście lat po spotkaniu latynoamerykańskim, które odbyło się w mieście Meksyk w 2014 r, jeden z braci powrócił do Meksyku, by odnowić kontakty z tamtejszym Kościołem i wziąć udział w modlitwach ze śpiewami z Taizé. Odwiedził również kilka miejscowości w Kostaryce.
W Meksyku miała miejsce modlitwa ekumeniczna, zorganizowana przez Konferencję Biskupów Kościoła Katolickiego w 1700 rocznicę Soboru Nicejskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych wyznań. Kolejnego dnia odbyło się również nabożeństwo ekumeniczne w parafii La Sagrada Familia. Od dziesięciu lat działa tam grupa, która regularnie przygotowuje modlitwy ze śpiewami z Taizé. Następnie brat wziął udział w spotkaniu z jedną z matek poszukujących swoich zaginionych dzieci oraz ze wspierającymi je osobami z różnych kościołów.
Kolejnym etapem wizyty była niewielka miejscowość Apaxcoa na północy Meksyku, gdzie parafia metodystyczna prowadzi hostel dla migrantów zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej. Od października 2024 roku liczba przejeżdżających migrantów zmalała, działa tam jednak wciąż zespół gotowy wspierać tych, którzy potrzebują pomocy w drodze po lepszą przyszłość.
W Guadalajarze grupa przyjaciół oraz osób, które w ostatnich latach przyjeżdżały do Taizé jako wolontariusze, pomogła przygotować modlitwy w kilku parafiach. Spotkania i modlitwy odbyły się również na uniwersytecie jezuickim ITESO oraz w seminarium diecezjalnym. W parafii Santa Cecilia, gdzie w 1974 roku Brat Roger wraz z grupą braci brał udział w spotkaniu młodych, miało miejsce spotkanie z parafianami. To wówczas przy tamtej okazji uczestnicy spotkania organizowanego przez Taizé po raz pierwszy byli goszczeni przez rodziny z parafii. Od tamego czasu goszczenie przez rodziny stało się tradycją podczas spotkań, które Wspólnota organizuje pod koniec każdego roku w Europie.
Ostatnim etapem wizyty w Meksyku było Aguascalientes w stanie Colima, gdzie od kilku lat grupa osób prowadzi modlitwy ze śpiewami z Taizé.
Wspólnota z Taizé od lat utrzymuje dobre stosunki z duszpasterstwem młodzieży Kościoła Katolickiego w Kostaryce. Dzięki Operacji Nadzieja młodzi Kostarykańczycy mogą regularnie przyjeżdżać do Taizé na trzymiesięczny wolontariat. Mogą w ten sposób reprezentować swój kraj na międzynarodowych spotkaniach w Taizé, a po powrocie dzielić się tym, czego nauczyli się podczas swojego pobytu z innymi uczestnikami młodzieżowych grup kościelnych, do których należą. Wizyta jednego z braci była okazją, by zacieśnić tę współpracę oraz zapoznać więcej osób z modlitwą ze śpiewami z Taizé. Modlitwy zorganizowano w Puntarenas, Filadelfii (w prowincji Guanacaste), Limón oraz w obszarze metropolitarnym San José.
Opublikowane 11 lut 2026