GENESIS - obecność braci na 30tych urodzinach Lednicy
Już od 30-tu lat, przez jeden dzień w roku - zawsze w pierwszą sobotę czerwca, młodzież z całej Polski spotyka się na polach lednickich, w miejscu gdzie ponad 1000 lat temu odbył się chrzest Polski. W tym roku, z okazji 30-tych urodzin, tematem spotkań lednickich jest GENESIS - czyli powstanie. Jak sami ledniccy duszpasterze podkreślają, te coroczne spotkania czerpały swoją inspirację z tego czym żyją bracia na wzgórzu w Taizé, dlatego w tym roku Wspólnota Taizé została zaproszona do współtworzenia tego wydarzenia.
Program
5 czerwca
20:00 – modlitwa ekumeniczna - czuwanie braci z Taizé w katedrze gnieźnieńskiej.
6 czerwca
Jutrznia w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i o. Tomasza Nowaka OP (transmitowana na Pola Lednickie)
Otwarcie Pól Lednickich od rana
Strefy warsztatowe i formacyjne przez cały dzień
Anioł Pański prowadzony przez wolontariuszy misyjnych
Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00
Konferencje: kard. Grzegorz Ryś, bp Artur Ważny, brat Matthew z Taizé
Msza Święta – centralny punkt Spotkania
Koło 21:00 Czuwanie, adoracja, modlitwa z braćmi z Taizé i wybór Chrystusa
Dodatkowo bracia zapraszają przez cały dzień do modlitwy wokół krzyża, która odbędzie się w namiocie przy polu spowiedzi. Młodzi z Łodzi zapraszają do namiotu Taizé-Łódź po szczegółowe informacje dotyczące ESM.
„Ada Zimoląg, przedstawicielka medialna Lednicy, podkreśliła, że w tym roku organizatorzy chcą szczególnie zaakcentować znaczenie Wspólnoty z Taizé w życiu o. Jana Góry. – To miejsce było dla niego bardzo ważne i miało realny wpływ na jego spojrzenie na modlitwę, liturgię i świętowanie wiary – zaznaczyła. Dodatkowym znakiem jest fakt, że kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w tym roku w Polsce, w Łodzi. – Już na Lednicy młodzi będą mogli „zasmakować” Taizé – dodała.”