Wizyta w Rumunii

Październik 2025 r.
Ioan Coste

Podczas dwóch pierwszych tygodni października jeden z braci z Taizé odwiedził jedenaście miast i wsi w dwóch regionach Rumunii, Siedmiogrodzie i Mołdawii (trasa na Google Maps).  Pod wieloma względami był to czas niezwykle urozmaicony.

Odbyły się spotkania z ludźmi należącymi do różnych pokoleń, odzwierciedlające długotrwałą przyjaźń między Taizé i Rumunią: z ludźmi starszymi, którzy przyjmowali braci w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia; z dorosłymi, którzy przyjeżdżali do Taizé w latach dziewięćdziesiątych i po roku 2000; ze studentami i uczniami szkół średnich, którzy odwiedzili Taizé w ostatnich latach, a nawet z dziećmi – chór ze szkoły waldorfskiej śpiewał podczas modlitwy w Braszowie.

Sama różnorodność kulturowa i językowa Rumunii jest niezwykłym darem: żyją tu obok siebie Rumuni, społeczności węgiersko- i niemieckojęzyczne oraz inne grupy.

Zorganizowano modlitwy i spotkania we wspólnotach prawosławnych, a także w kościołach rzymskokatolickich, grekokatolickich, reformowanych i luterańskich – w wielu takich zgromadzeniach brali udział chrześcijanie innych wyznań, dzięki czemu czas ten był prawdziwą okazją do spotkań między wierzącymi różnych tradycji.

Kilka dni po powrocie z Rumunii podczas porannej modlitwy w Taizé odczytano początek Listu św. Pawła do Filipian – słowa te, z niewielkimi zmianami, pięknie oddają powód i cel naszej podróży do Rumunii: wspieranie siebie nawzajem w wierze i dziękczynienie za już nawiązane relacje.

Bracia z Taizé, słudzy Chrystusa Jezusa, do wszystkich świętych w Chrystusie Jezusie, którzy są w Rumunii, wraz z biskupami i diakonami. Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana, Jezusa Chrystusa.

Dziękuję Bogu mojemu, ilekroć was wspominam - zawsze w każdej modlitwie, zanosząc ją z radością za was wszystkich - z powodu waszego udziału w [szerzeniu] Ewangelii od pierwszego dnia aż do chwili obecnej. Mam właśnie ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa. [...]  Albowiem Bóg jest mi świadkiem, jak gorąco tęsknię za wami wszystkimi [ożywiony] miłością Chrystusa Jezusa. A modlę się o to, aby miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu i wszelkim wyczuciu dla oceny tego, co lepsze, abyście byli czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa, napełnieni plonem sprawiedliwości, [nabytym] przez Jezusa Chrystusa ku chwale i czci Boga. (por. Flp 1, 1-11)

1 |  Po Boskiej Liturgii w kaplicy liceum im. Nicolae Steinhardta w Satu Mare (fot. Florin Groza)

2 |  Modlitwa w kościele seminarium grekokatolickiego w Oradei (fot. Ramona Benedek)

3 |  Modlitwa w katedrze rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jassach (fot. Nicoleta Bacaoanu)

4 |  Po modlitwie w kaplicy liceum im. św. Franciszka w Romanie (fot. Bogdan Balașcă)

5 |  Młodzi ludzie przygotowują modlitwę w luterańskim Stadtpfarrkirche w Sybinie (fot. Sofia Modrescu)

6 |  Dekoracja przygotowana na modlitwę w świeżo odnowionym ewangelicko-reformowanym Kościele z Dwiema Wieżami w Klużu (fot. Emőke Bodor)

7 |  Modlitwa w kościele prawosławnym pw. św. Szczepana w Zalău (fot. Joan Coste)

Odwiedziny

Opublikowane 8 gru 2025