Fragment z
Biblii z komentarzem
To, co wybiera Bóg
1 List do Koryntian 1, 26-31Podziały we wspólnocie chrześcijan w Koryncie, gdzie jedni uważali się za lepszych od pozostałych, sprawiły, że święty Paweł mówi o tym, co powinno się liczyć w oczach chrześcijan. Najpierw apostoł zachęca wiernych z Koryntu, żeby przyjrzeli się swojej wspólnocie: „przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”. Namawia ich, żeby przyznali, że nie ma wśród nich wielu osób liczących się w społeczeństwie, nikogo takiego, kto zwykle budzi uznanie.
Później mówi o tym, co wybiera Bóg; trzy razy powtarza „Bóg wybrał...”. Wybrał tych, którzy nikomu nie imponują, aby dać do zrozumienia, że to, co w społeczeństwie jest korzystne, dla Boga jest obojętne. Bóg wybrał to, co według zwykłych kryteriów, mówiąc w skrócie, nie istnieje, aby przestały istnieć kryteria zazwyczaj akceptowane.
Takie odwrócenie porządku, które się dokonuje dzięki temu, co wybiera Bóg, ma też drugą stronę: za sprawą Boga to, co na pozór nie istnieje, powraca do istnienia, odnajduje swoje właściwe miejsce. To, co społeczeństwo uznaje za godne pogardy albo obojętne, nabiera wartości w oczach Boga. „Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie”. W istocie liczy się tylko On, to przez Niego i w Nim wszyscy stają się ważni.
Boży wybór zachęca nas do zmiany spojrzenia. Skoro Bóg wybrał to, co zwykle nie budzi uznania, nie możemy traktować tego obojętnie. Tym, co jest ważne, nie są zalety, które ktoś posiada, albo nie posiada, które nam imponują albo nie, liczy się jedynie to, że ktoś przez Boga jest w Chrystusie.
Możemy też zmienić sposób, w jaki patrzymy na samych siebie. Nie liczy się to, czy w pojedynkę lub razem – jako grupa, wspólnota, Kościół – możemy komuś zaimponować, liczy się jedynie to, że przez Boga jesteśmy w Chrystusie. Nie musimy zdobywać przewagi nad innymi ani dodawać sobie znaczenia, żeby ukryć swoje słabości. Niezależnie od naszych braków i porażek Chrystus jest dla nas sukcesem i pełnią lub, jeśli odwołać się do słów Pawła, „stał się dla nas mądrością (...) i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem”.
To, co Paweł pisze do Koryntian, zachęca i nas, byśmy pozwolili Bogu kształtować to, co dla nas ważne, żebyśmy pozwolili się uwolnić od potrzeby autoafirmacji, która dzieli, i stali się twórcami jedności: abyśmy nauczyli się patrzeć w nowy sposób, taki, który widzi właściwe miejsce każdego człowieka. To właśnie, według apostoła, jest oddawaniem chwały Bogu.