Látogatás Romániában

2025. október
Prayer in the Orthodox St. Stephen’s Church in Zalău
Ioan Coste

Október első két hetében egy taizéi testvér tizenegy erdélyi és moldvai városba, illetve faluba látogatott Romániában (lásd az útvonalat a GoogleMaps-on). Ez az időszak különösen sokszínűnek bizonyult, több szempontból is.

Különleges találkozásokra került sor a különböző generációk tagjaival, amelyek a Taizé és Románia közötti hosszú barátságot tükrözik: idős emberekkel, akik már az 1970-es és ’80-as években is fogadták a testvéreket; felnőttekkel, akik a ’90-es és 2000-es években jártak Taizében; egyetemistákkal és középiskolásokkal, akik közül néhányan az utóbbi években látogattak el Taizébe; sőt, gyerekekkel is – például egy Waldorf-iskolai kórussal, amely énekelt egy imán Brassóban.

Románia kulturális és nyelvi sokszínűsége valódi ajándék: románok, magyar és német anyanyelvűek, valamint más nemzetiségek élnek egymás mellett.

Imaalkalmakra és találkozókra került sor ortodox közösségekben, valamint római katolikus, görögkatolikus, református és evangélikus templomokban is. Ezeken az alkalmakon más felekezetű keresztények is részt vettek, így ezek a pillanatok valódi lehetőséget teremtettek a különböző hagyományú hívők közötti találkozásra.

Néhány nappal a romániai látogatás után, Taizében, a reggeli imán, Pál apostol Filippibeliekhez írt levelének elejéről hangzott az olvasmány – olyan igék, amelyek kis átfogalmazással szépen kifejezik a romániai út célját és jelentőségét: hogy keresztényekként bátorítsuk egymást, és adjunk hálát a már meglévő kapcsolatokért.

A taizéi testvérek, Krisztus Jézus szolgái, mindazoknak a szenteknek a Krisztus Jézusban, akik Romániában vannak a püspökökkel és diakónusokkal együtt: Kegyelem nektek és békesség Istentől, a mi Atyánktól és az Úr Jézus Krisztustól.

Hálát adok az én Istenemnek, valahányszor megemlékezem rólatok, és mindenkor minden könyörgésemben örömmel imádkozom mindnyájatokért, mivel az első naptól fogva mind ez ideig közösséget vállaltatok az evangéliummal.

Ezért meg vagyok győződve arról, hogy aki elkezdte bennetek a jó munkát, elvégezi a Krisztus Jézus napjáig. [...] Mert Isten a bizonyságom, mennyire vágyakozom mindnyájatok után a Krisztus Jézus szeretetében. Azért imádkozom, hogy a ti szeretetetek egyre jobban bővölködjék ismeretben és teljes megértésben, hogy megítélhessétek, hogy mi a becsesebb, és így tiszták és feddhetetlenek legyetek a Krisztus napjára, teljesek az igazság gyümölcsével, amelyet Jézus Krisztus terem Isten dicsőségére és magasztalására.

1 | A szatmári Nicolae Steinhardt Gimnázium kápolnájában tartott szent liturgia után (Fotó: Florin Groza)

2 | Ima a görög katolikus szeminárium templomában Nagyváradon (Fotó: Ramona Benedek)

3 | Ima a jászvásári Szűz Mária mennybemenetele római katolikus székesegyházban (Fotó: Nicoleta Bacaoanu)

4 | Imádság után a római Szent Ferenc Gimnázium kápolnájában (Fotó: Bogdan Balașcă)

5 | Fiatalok készítik elő az imát a szebeni lutheránus Stadtpfarrkirche templomban (Fotó: Sofia Modrescu)

6 | Díszítés az imádkozáshoz a nemrég felújított két tornyos református templomban Kolozsváron (Fotó: Emőke Bodor)

7 | Ima a zalaui ortodox Szent István-templomban (Fotó: Ioan Coste)

Visits

Published on 2025. okt. 23.