Vizită în România
Octombrie 2025
În primele două săptămâni ale lunii octombrie, un frate din Taizé a călătorit prin unsprezece orașe și sate din Transilvania și Moldova, în România (itinerariu pe GoogleMaps). Această perioadă a fost deosebit de variată, din mai multe puncte de vedere.
Au avut loc întâlniri cu oameni din generații diferite, reflectând lunga prietenie dintre Taizé și România: persoane în vârstă care i-au primit pe frați încă din anii 1970 și 1980; adulți care au venit la Taizé în anii 1990 și 2000; studenți și elevi de liceu, unii dintre ei vizitând Taizé în ultimii ani; și chiar copii – precum un cor de la o școală Waldorf care a cântat în timpul unei rugăciuni la Brașov.
Diversitatea culturală și lingvistică a României este ea însăși un dar: români, vorbitori de maghiară și de germană, și alte grupuri trăiesc unii lângă alții.
Au avut loc rugăciuni și întâlniri în comunități Ortodoxe, dar și în biserici Romano-Catolice, Greco-Catolice, Reformate și Luterane – iar la multe dintre aceste adunări s-au alăturat și alți Creștini, transformând aceste momente într-o adevărată ocazie de întâlnire între credincioși din tradiții diferite.
Câteva zile după vizita în România, în timpul rugăciunii de dimineață de la Taizé, lectura era din începutul Epistolei lui Pavel către Filipeni – cuvinte care, cu o mică adaptare, exprimă frumos motivul și scopul călătoriei în România: de a ne încuraja unii pe alții ca Creștini și de a aduce mulțumire pentru relațiile deja formate.
Frații din Taizé, slujitori ai lui Iisus Hristos, către toți sfinții în Iisus Hristos care sunt în România, împreună cu episcopii și diaconii: Har vouă şi pace, de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Iisus Hristos. Mulţumesc Dumnezeului meu, ori de câte ori îmi amintesc de voi, căci totdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toţi, cu bucurie, pentru împărtăşirea voastră întru Evanghelie, din ziua dintâi până acum. Sunt încredinţat de aceasta, că cel ce a început în voi lucrul cel bun îl va duce la capăt, până în ziua lui Hristos Iisus. [...] Căci martor îmi este Dumnezeu, că vă doresc pe voi pe toţi, cu dragostea lui Hristos Iisus. Şi aceasta mă rog, ca iubirea voastră să prisosească tot mai mult şi mai mult, întru cunoştinţă şi întru orice pricepere, ca să cercaţi voi cele ce sunt mai de folos şi ca să fiţi curaţi şi fără poticnire în ziua lui Hristos, plini de roada dreptăţii, care este prin Iisus Hristos, spre slava şi lauda lui Dumnezeu. (Epistola către Filipeni a Sfântului Apostol Pavel, 1:1-11)
1 | După Liturghia Divină în capela liceului Nicolae Steinhardt din Satu Mare (foto: Florin Groza)
2 | Rugăciune în biserica seminarului greco-catolic din Oradea (foto: Ramona Benedek)
3 | Rugăciune în Catedrala Romano-Catolică Adormirea Maicii Domnului din Iași (foto: Nicoleta Bacaoanu)
4 | După rugăciunea în capela liceului Sfântul Francisc din Roman (foto: Bogdan Balașcă)
5 | Tinerii pregătesc rugăciunea în biserica luterană Stadtpfarrkirche din Sibiu (foto: Sofia Modrescu)
6 | Decorație pentru rugăciunea în Biserica Reformată cu două turnuri din Cluj, recent renovată (foto: Emőke Bodor)
7 | Rugăciune în Biserica Ortodoxă Sfântul Ștefan din Zalău (foto: Ioan Coste)
Published on 23 oct. 2025